התמכרות לקניות – שופינג ללא הפסקה

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

התמכרות לקניותהתמכרות זוהי תופעה שגורמת להתנהגות אובססיבית ביחס לדבר או פעולה מסוימת. רבים חושבים כי קשת ההתמכרויות מתייחסת רק להתמכרות לסמים, אלכוהול, הימורים ואפילו לסקס. עם זאת, קיימת גם התמכרות לקניות, בעיה שאנשים רבים סובלים ממנה, ודורשת טיפול והתמודדות, בדיוק כמו יתר ההתמכרויות.

התמכרות לקניות אינה מתייחסת לנהירת ההמונים בעת מכירות סוף העונה, כאשר נשים רבות גודשות את הקניונים וחנויות האופנה. התמכרות התנהגותית זו, מתבטאת דווקא כרצון בלתי נשלט לקנות כמה שיותר, בכל מהלך השנה. כמו יתר ההתמכרויות, גם התמכרות לקניות עלולה לגרום לנזקים רבים מספור, הן לסביבה הקרובה והן למכור עצמו.

מהי התמכרות לקניות

על פי ה-DSM, אופן הקטלוג של מחלות הנפש וההפרעות השונות, התמכרות לקניות מזוהה עם הפרעות של שליטה בדחפים. לכן, כמו התמכרויות רבות אחרות, לסובל ממנה קשה מאוד לעצור בעצמו. ישנו אחוז גדול של נשים בעלות התמכרות לקניות, אולם גם גברים סובלים ממנה.

בדרך כלל, היא מופיעה בראשית שנות העשרים, אך כמובן שיכולה להופיע בגילאים מבוגרים יותר. מחקרים אף הוכיחו כי התמכרות לקניות הנה במקרים מסוימים תורשתית, כאשר סביר להניח כי אחד מבני המשפחה סבל ממנה בעבר, או סובל ממנה בהווה.

התמכרות לקניות מתבטאת בדחף בלתי נשלט לקנות. אין זה משנה אם מדובר בביגוד ותכשיטים או בדברי מזון ומכשירי חשמל. לרוב, הרצון לקנות יהיה קשור בסטאטוס החברתי שהמכור שואף אליו. לדוגמא, מכור יבקש לרכוש תכשיטים רבים ומכוניות יוקרה, כדי להאדיר את המעמד החברתי שלו.

מכורים רבים אף מעידים כי דברים רבים שרכשו, עדיין נותרו באריזתם המקורית. זאת מאחר והדחף לקנות כבר מומש, ואין להם צורך של ממש בפריטים שנרכשו אלא בקנייה עצמה. במובן זה, התמכרות לקניות שונה מהתמכרות לקניות באינטרנט. המגע הפיזי עם החפצים שנרכשו מהווה מעין פיצוי עבורם, ניסיון להפחית ברגשות אשמה, כעס, עצב ודיכאון. המעגל הזה אף מתגבר, כאשר המכור מנסה לשלוט בעצמו, אך אינו מצליח ומנסה לפצות עצמו באמצעות רכישה של דברים נוספים.

הפגיעה בעצמי ובזולת

התמכרות לקניות הנה ביטוי חיצוני לרצונו של המכור להפיג תחושות של שנאה עצמית, כעס או עצב. לרוב, ההתמכרות אף מלווה ברגשי אשמה, בגלל שהוא אינו יכול או מסוגל להפסיק. יחד עם זאת, התמכרות לקניות גורמת לפגיעה במצב הכלכלי של המכור, זאת מאחר ובמרבית המקרים, הוא רוכש גם כאשר אין לו כסף לעשות זאת, ובכך נכנס לחובות עצומים, חובות שאין לו יכולת לעמוד בהם.

דבר זה יכול לפגוע גם במשפחה ובחברים הקרובים, בייחוד כאשר המכור או המכורה הנם אחת מהדמויות המפרנסות במשפחה, שבמקום לתמוך כלכלית בבני המשפחה, גורמת לחובות רבים. במקרים רבים, המכורים גורמים לבני המשפחה לשלם את החובות, ובכך גוררים אותם לבור שללא טיפול, אין לו תחתית.

דרכי הטיפול

התמכרות לקניות ניתנת לטיפול באמצעות מספר דרכים. ראשית, ניתן לטפל בהתמכרות באמצעות טיפול פסיכולוגי התנהגותי-קוגניטיבי. המטופל נדרש לתעד את המחשבות והרגשות בזמן הדחף לקנייה. לאחר מכן, בעזרת הפסיכולוג, הוא בוחן דרכים חלופיות לתעל את הרגשות הללו, במקום לקנות באופן אימפולסיבי.

שנית, ניתן לטפל בהתמכרות לקניות על ידי טיפול פסיכולוגי דינמי, הבוחן את מקור הרגשות השונים הגורמים להתקפי הרכישה. תוך בדיקה מדוע המטופל מרגיש את הרגשות אותם הוא מרגיש, ניתן להתמודד איתם יותר טוב, ולא לפצותם באמצעות פריטים חיצוניים.

דרך אחרת המשפיעה לטובה על התמכרות לקניות היא טיפול תרופתי באמצעות תרופות SSRI. תרופות אלו, מגבירות את הפרשת הסרוטונין במוח, ובכך מורידות את תחושת הדיכאון, דבר אשר לרוב הנו אחד הגורמים העיקריים להתמכרות.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!