התמכרות לעבודה (וורקוהוליזם)

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

התמכרות לעבודההמציאות האינטנסיבית של היום, דורשת מכל אחד מאתנו לעבוד למחייתו. אין זה משנה באיזו עבודה מדובר, בין אם בעבודת משרד, הנמשכת בין תשע בבוקר לחמש אחר הצהריים, ובין אם בעבודת מלצרות, הבנויה על משמרות במהלך היום.

בדרך כלל, האדם מבסס את שגרת יומו על העבודה, אך מלבדה הוא נהנה מתחביבים, מבלה עם משפחתו ועוד. עם זאת, דבר זה אינו כך בעת התמכרות לעבודה.

לרוב, כאשר יום העבודה מסתיים, והעובד הממוצע מניח את העט, הוא שוכח את הנעשה בעבודה וממשיך בשגרת יומו ובהמשך ענייניו. כאשר ישנה התמכרות לעבודה, העובד אינו יכול להפסיק לחשוב על העבודה גם מחוץ למשרד, ומשקיע את כל כולו בעבודה, במשך כל שעות היממה.

וורקוהוליזם – התמכרות לעבודה

התמכרות לעבודה, המכונה גם וורקוהוליזם, הנה כאשר אדם מסוים מעביר את כל זמנו בעבודה ומשקיע בה הרבה יותר ממה שנדרש. דבר זה יכול להתבטא בעת שעות העבודה עצמן, כאשר המכור מאביס את עצמו במשימות רבות מספור, אותן הוא דורש מעצמו לסיים תוך זמן קצר.

במרבית המקרים, המטלות השונות נעשות גם בבית, לאחר שעות המשרד, ואף מטרידות את המכור בשנתו. מרבית המכורים, אינם יכולים להירדם מאחר והם ממשיכים לחשוב על מטלות שבוצעו ועל המטלות שיש עוד לבצע.

בעת התמכרות לעבודה, העבודה עצמה נעשית החומר אליו מתמכרים. כאשר מבצעים את המשימות השונות, בדרך כלל מספר משימות במקביל, המכור חש התעלות ואדרנלין ממריצים. לרוב, לאחר סיומן של המטלות השונות, הוא יחוש ריקנות ודיכאון, ויחפש את "המנה" הבאה, כלומר את המטלה הבאה שיש לבצע. בעת התמכרות לעבודה, המכור יתנהג באופן פרפקציוניסטי, בעצבנות ובחוסר סבלנות תמידיים.

התמכרות לעבודה יכולה להיווצר אצל גבר ואישה כאחד, בדרך כלל באמצע שנות העשרים, כאשר האדם נכנס לעבודה ממוסדת. עם זאת, ניתן לראות התמכרות לעבודה גם אצל מתבגרים ואף אצל חיילים, המבקשים לבצע את שיעורי הבית או הפקודות שהוטלו עליהם עד סיומם, בצורה המושלמת.

מקור ההתמכרות

התמכרות לעבודה נוצרת לרוב כבר מהבית, משנות הילדות. לרוב, ההתמכרות תיווצר אצל אלו שחיו בבית בעל התנהלות אינטנסיבית. במרבית המקרים, הילדים לא קיבלו חיזוקים חיוביים ומילים טובות על התנהגותם ועל כן הם מבקשים לפצות עצמם באמצעות העבודה.

ביצוע המשימות בצורה הטובה ביותר, הוא מבחינתם האישור המיוחל לו הם זקוקים, ולכן יבקשו לחוות כמה שיותר ממנו. כמו כן, בדרך כלל, המכורים גדלו להורים שבילו זמן רב בעבודה, מסיבות אלו ואחרות, ולא יכלו להיות בשבילם כשהיו זקוקים להם.

גמילה

כמו יתר ההתמכרויות, גם התמכרות לעבודה דורשת טיפול. ההתמכרות עצמה פוגעת בתפקודו של המכור, בחייו ואף בבריאותו. הלחץ הרב אותו חווים בעת העבודה או בשל התסכול הנחווה כאשר העבודה אינה מתבצעת בהתאם לציפיות, עלול לגרום לבעיות גופניות רבות ומחלות כרוניות. במקרים רבים, התמכרות לעבודה אף פוגעת בסביבה הקרובה למכור, מאחר והוא מעדיף לעבוד מאשר להיות בקרב בני משפחתו ובאופן תדיר דוחה את הבילוי עמם עד לאחר סיום העבודה.

הטיפול בהתמכרות מתחיל כאשר המכור מודע לכך שיש לו התמכרות לעבודה וכי עליו להיגמל ממנה. לאחר מכן, כדאי להיעזר בטיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי על מנת לבחון ולנתח את המקור להתמכרות.

טיפולים פסיכולוגיים שונים, כגון טיפול דינמי, יסייעו לבחון את הילדות, הרצון הבלתי נדלה לאישור והרגשות מהן המטופל מעדיף להתעלם. טיפולים פסיכולוגיים אחרים, כמו הטיפול ההתנהגותי, יתמקדו דווקא במתן כלים למגר את ההשתעבדות לעבודה, לשנות את סדר העדיפויות ולהגביל את העבודה לשעות מסוימות, בעת השהייה במשרד ותו לא.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!