התמכרות למין – גורמים להתמכרות ודרכי טיפול

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

התמכרות למיןסקס. זו אמורה להיות מילה בעלת משמעות חיובית. מגע גופני נעים בין בני זוג, אשר משקף תחושות של אהבה, תשוקה ואינטימיות. אך לאותה פעולה, יכולות להיות משמעויות שונות כאשר בוחנים את ההקשר בו היא מתבצעת.

כאשר אחד מבני הזוג, למשל, אינו מעוניין בקיום יחסי המין, כל המשמעות החיובית של המילה "סקס" מתהפכת לחלוטין. וכאשר אחד או שניים מבני הזוג מתמכרים לסקס, גם אז אין בכך עוד שום דבר חיובי.

מה המשמעות של התמכרות למין

השאלה "כמה זה" הרבה סקס, היא שאלה סובייקטיבית לחלוטין. יש אנשים שמסתפקים בסקס אחת לכמה ימים, ויש כאלה שנהנים מקיום יחסים מידי יום. בכל מקרה, התדירות אינה המאפיין העיקרי של ההתמכרות.

אדם מכור למין הוא אדם שהתשוקה המינית, יחד עם פנטזיות מיניות ו/או התנהגות מינית, הופכת להיות הכח המניע העיקרי בחייו. המכור חושב כל הזמן על סקס ועסוק כל הזמן בדרך להשיג אותו. בדרך, כל אפשרות לקיומן של תחושות של אינטימיות או של אהבה, נרמסת.

מאפיינים

ההתנהגות המינית של מכורים למין מתאפיינת בכל או בחלק מהמאפיינים הבאים:

  • החלפת פרטנרים (בדרך כלל אין בן זוג קבוע שמסוגל לעמוד בצורך הבלתי פוסק בסקס, וגם אין אפשרות להחזיק מערכת יחסים שמבוססת על משהו אחר מלבד סקס). המכור מחפש את הגיוון והריגוש שבפרטנר חדש.
  • השקעת כספים באביזרים – המכור מחפש חידושים והמצאות, ועשוי לבזבז אלפי שקלים בחנויות לאביזרי מין וכד'.
  • שימוש והתמכרות לפורנו – המכור עסוק במחשבות ופנטזיות גם כשהוא נמצא לבד, ולכן אוגר (ולעיתים מסתיר) חומר פורנוגרפי, או שעושה שימוש מופרז במציאת חומרים אלה באינטרנט.
  • דרישה בלתי פוסקת מבן הזוג לקיום יחסי מין, עד לפגיעה קשה באפשרות לניהול קשר בינאישי אחר.
  • פגיעה במהלך החיים, באפשרות לעבוד, ובתפקוד יומיומי עקב עיסוק בלתי פוסק בתכנים מיניים. מכורים למין עשויים למצוא את עצמם בסיטואציות בעלות פוטנציאל טראומטי כמו קניית או מכירת סקס, קיום יחסים אקראיים עם אנשים לא מוכרים במקומות ציבוריים והתגלגלות למערכת יחסים מכאיבה שאין אפשרות לסיימה בגלל שהיא מספקת את ההתמכרות.
  • שימוש בכוח או במניפולציות על מנת להשיג סקס. במובן זה, הסכנה שבהתמכרות היא הסתבכות עם החוק.

מי עשוי להתמכר לסקס

מכיוון שסקס היא פעילות נורמאלית המתבצעת בין מבוגרים, בעצם כל מבוגר חשוף ל"חומר" הזה. בארה"ב מדברים על כ- 3-5% מהאוכלוסייה הבוגרת. מכורים למין עשויים להיות סטרייטים או הומוסקסואלים, גברים ונשים. יחד עם זאת, מחקרים רבים מראים שרבים מהמכורים לסקס כבר חוו בעברם סקס במובן השלילי של המילה- כלומר, קורבנות של התעללות מינית, אונס או גילוי עריות כילדים צעירים. כמו כן, ישנם מחקרים בנושא שבחנו האם ההתמכרות למין אכן קיימת או שהינה רק תירוץ.

יתכן שהגורם לכך קשור בתגובה פוסט-טראומטית כלשהי. יש לציין, שהתמכרות למין היא בדרך כלל פרוגרסיבית (כלומר, כל פעם המכור זקוק ליותר ויותר סקס, ומבלה יותר ויותר משעות היום שלו במחשבות על סקס ובנסיון להשיג סקס). במובן זה, האינטרנט עשוי להיות זרז של ההתדרדרות, משום שהתכנים המיניים בו זמינים מאוד.

טיפול

בשונה מהתמכרויות אחרות, בהן המטרה היא לגמול את האדם לחלוטין מהשימוש בחומר או מההתנהגות, כאשר מדובר בהתמכרות למיןהגמילה ממין אינה מוחלטת – אין מטרה להפוך את האדם לנזיר מיחסי מין. יחסי מין הם התנהגות בריאה ורצויה, כאשר היא מתקיימת במידה לצד קיום של יחסים בינאישיים, אהבה ואינטימיות, וללא פגיעה בחיי היומיום. בדרך כלל טיפול בהתמכרות למין יעשה על ידי איש מקצוע, תוך שילוב של טכניקות קוגניטיביות התנהגותיות, טיפול בטראומה מוקדמת (אם ישנה כזאת), ולעיתים גם טיפול תרופתי באמצעות תרופות המורידות את הדחף המיני.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!