מהי התמכרות לספורט

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

התמכרות לספורטבתקופה המודרנית, אורח החיים הבריא והדחיפה לבריאות גופנית טובה וחיונית, הובילו רבים להתעמל ולעסוק בסוגי הספורט השונים. אין אלו ספורטאים מקצועיים, המקדישים את חייהם לאימונים ותחרויות, אלא אנשים מן השורה, אשר בשעות הפנאי מתעמלים להנאתם, בין אם בכדי להוריד במשקל ובין אם בכדי לפתח ולחטב את הגוף.

אבל מה קורה כאשר ההתעמלות גולשת משעות הפנאי, למשך כל שעות היממה, ואין כבר פנאי לשום דבר אחר? מקרים אלו מצביעים על התמכרות לספורט. כאשר האימונים השונים מקבלים יותר משקל, והמתעמל או המתעמלת מתחילים להקדיש להם זמן ומשאבים רבים, אז עלולה להיווצר התמכרות לספורט.

מהם הגורמים להתמכרות זו? כיצד ניתן להיגמל ממנה ובעצם מתי האימון השגרתי עובר את הגבול ונעשה התמכרות לספורט? המאמר שלפניכם ינסה לענות על שאלות אלו ועל רבות אחרות ולהעניק לכם מעט מושג אודות התמכרות זו.

התמכרות לספורט – מאפייני ההתמכרות

בדומה להתמכרויות אחרות, גם התמכרות לספורט הנה דחף בלתי נשלט לצרוך דבר מה, כאשר המכור אינו יכול בלעדיו. בניגוד להתמכרות לסמים או אלכוהול, המכור אינו צורך חומר נרקוטי כלשהו, אלא מתעמל במשך זמן רב, פעמים רבות במהלך השבוע ואפילו באופן יומיומי. בעת התמכרות לספורט, האימונים נעשים מנת הסם, כאשר אין זה משנה על איזה סוג ספורט מדובר.

התמכרות לספורט אינה מוגבלת למגדר מסוים, ויכולה להיווצר אצל נשים וגברים כאחד. לרוב, ההתמכרות תיווצר מגיל 16 ומעלה, אולם מחקרים מראים כי היא יכולה להתפתח גם בגילאים מוקדמים יותר. כמו התמכרויות אחרות, גם התמכרות לספורט תשאב זמן, אנרגיה וכסף מן המכור, כאשר הוא מעוניין לעסוק בה כמה שיותר זמן. בדרך כלל המכור ידחה עיסוקים אחרים בכדי להתאמן, יתנתק מהסביבה ויוסיף להתעמל, גם בעת פציעה או כאב.

במרבית המקרים, לוח הזמנים היומי יתנהל סביב ההתמכרות, ומשמרות העבודה או הלימודים בבית הספר ובאקדמיה, יתנהלו בהתאם אליה. במקרים קיצוניים של התמכרות לספורט, המכור יבריז מבית הספר או מהעבודה, רק בשביל להתעמל עוד קצת. דבר זה עלול לפגוע הן במכור עצמו, והן בסביבתו ובמצבו הכלכלי והלימודי.

הסיבות להתמכרות

בדרך כלל, התמכרויות נוצרות בכדי לפצות על דבר מה, בין אם מדובר על חוסר חיזוקים חיוביים בעבר ובהווה ובין אם מדובר על מציאות וערך עצמי קשים מנשוא, והרצון להתנתק ולהתעלם מהם. גם התמכרות לספורט נוצרת בכדי לסייע למכור להתמודד עם ערך עצמי וביטחון עצמי נמוכים, חוסר יכולת להתמודד עם רגשות שונים וניסיון להדחיק אי-אילו בעיות שאין הוא יכול להתמודד איתן.

עצם כך שהמכור נוכח לדעת כי הוא מתמיד ומשקיע במשטר האימונים, עומד במשימות הספורט שקבע לעצמו ורואה תוצאות בחיטוב הגוף, רק גורם לו להוסיף להתעמל עוד ועוד. במרבית המקרים, בעלי התמכרות לספורט הנם חדורי מטרה, בעלי מוטיבציה, שואפים לשלמות ואינם יכולים להתמודד עם תוצאה שאינה עומדת לשביעות רצונם.

יתר על כן, מבחינה גופנית, ההתעמלות משחררת אנדורפינים בגוף וגורמת למכור להרגיש טוב מאוד, כמו אותה תחושת התעלות בנטילת סמים או שתיית אלכוהול. לכן, במקרים רבים, בתום האימון או כמה שעות לאחר מכן, המכור מרגיש ריקנות ומבקש לחוש שוב את אותה התעלות כמקודם.

גמילה מהתמכרות לספורט

התמכרות לספורט דורשת טיפול וגמילה, שכן היא עלולה לפגוע בכל תחומי החיים של המכור. השלב הראשון בתהליך הטיפול הוא להכיר בבעיה ולהיות מודעים לה. לאחר מכן, ניתן לבחור בין טיפולים פסיכולוגיים שונים, כמו טיפול קוגניטיבי התנהגותי, המסגל התנהגות ספורטיבית אלטרנטיבית, וטיפול דינמי, הבוחן את העצמי ואת הסיבות שהביאו להיווצרות ההתמכרות.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!