מהי התמכרות לטלוויזיה

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

התמכרות לטלוויזיהעוד מראשית ימיה, בשנות החמישים המאוחרות של המאה הקודמת ועד היום, ניכר כי הטלוויזיה התפתחה בצעדי ענק. היא הצליחה להביא את העולם כולו אל חלל הסלון הקטן, ולאפשר לבני הבית ליהנות מאקטואליה, סדרות דרמטיות או קומיות, סרטים דוקומנטריים ועוד. אין ספק כי מאז שנוצרה, היא הביאה עמה שלל יתרונות נהדרים, אולם גם לה יש צדדים שליליים. התמכרות לטלוויזיה היא אחת מהם.

מחקרים שנעשו בנושא מצאו כי בכל בית הטלוויזיה פתוחה לפחות שש שעות ביום, כאשר האדם הממוצע, שהגיע לגיל 70, העביר לפחות 9 שנים מול הטלוויזיה. כל זאת הנו מידע מטריד משהו, אך אינו מצביע על התמכרות לטלוויזיה. האהבה לטלוויזיה הופכת להתמכרות, כאשר המכור אינו יכול בלעדיה ומעביר מולה את כל זמנו.

התמכרות לטלוויזיה – מאפייני ההתמכרות

התמכרות בפני עצמה, הנה דחף בלתי נשלט לצרוך חומר מסוים, כאשר בלעדיו נדמה כי לא ניתן לחיות. השפעת ההתמכרות מראה אותותיה בכל תחומי החיים, כאשר המכור יעדיף לצרוך את החומר המסוים, על פני עשיית דברים אחרים. ההתמכרות יכולה להיות למגוון רחב של פעילויות והתנהגויות כמו התמכרות לקניות, התמכרות למשחקי מחשב, התמכרות למין, התמכרות להימורים, התמכרות לניתוחים פלסטיים ועוד.

התמכרות לטלוויזיה נוצרת כאשר אדם מסוים מעביר את מרבית זמנו בצפייה בטלוויזיה וגם כאשר היא מכובה, יחשוב אילו תוכניות הוא עלול להפסיד. במקרים של התמכרות לטלוויזיה, האדם יצפה בכל תוכנית, כאשר אין זה משנה אם היא מעניינת אותו או לא. התמכרות לטלוויזיה היא חלק מהתמכרות לטכנולוגיה, שבמסגרתה האדם "מכור" למכשירים ואמצעים טכנולוגיים שונים כמו טלוויזיה, טלפון נייד, רשתות חברתיות, מחשבים ועוד.

כמו כן, את מרבית הפעולות בשגרת היום, יעדיף לעשות מול הטלוויזיה. הוא יאכל ארוחותיו מול הטלוויזיה, יקפל מולה כביסה, ינקה את הבית כשהיא נמצאת ברקע ועוד. את הפעולות החשובות, כגון הליכה לשירותים או רחצה, הוא יעדיף לעשות בזמן הפרסומות, כדי לא להפסיד שום תוכנית.

לא למבוגרים בלבד

ניתן לחשוב כי התמכרות לטלוויזיה הנה בעיה שרק מבוגרים סובלים ממנה. אולם, מחקרים רבים מוכיחים כי גם ילדים עלולים להתמכר לטלוויזיה, אפילו יותר ממבוגרים. כבר מגיל מאוד צעיר, פעוטות נמשכים אל הטלוויזיה ואל הקולות והצבעים הבוקעים ממנה.

דבר זה מקבל משנה תוקף, כאשר ההורים שמים את הילדים מול הטלוויזיה, הבייביסיטר האולטימטיבית, בכדי להעסיק אותם. יתר על כן, מתבגרים רבים מעבירים את מרבית זמנם מול הטלוויזיה, בייחוד בעת החופשות מהלימודים, כאשר אין מטלות או שיעורים לעשות.

מקור ההתמכרות

כמו כל התמכרות אחרת, גם התמכרות לטלוויזיה נוצרת בכדי לפצות על דבר מה. בין אם אי יכולת להתמודד עם רגשות מסוימים ובין אם ערך עצמי וביטחון עצמי נמוכים, הטלוויזיה מציעה פסק זמן מהכול, ומאפשרת לחוות עולמות אחרים, בהם העצמי אינו כמו שהוא במציאות.

במקרים רבים, המכור אף מזדהה עם הנעשה בתוכניות, ועם המתרחש על הדמויות בהן, עד לכדי טשטוש בין בדיון למציאות. התמכרות לטלוויזיה מציעה למכורים תחושת התעלות נהדרת, בדיוק כמו סמים או אלכוהול, וכשהתוכנית או השידורים מסתיימים, חשים לרוב תחושת ריקנות ומיאוס.

דרכי טיפול

מעצם אופייה, התמכרות לטלוויזיה דורשת טיפול וגמילה. השלב הראשון בתהליך הוא להכיר בכך שישנה התמכרות לטלוויזיה. רק לאחר מכן, המכור יכול לבקש את הטיפול והעזרה להם הוא זקוק. במקרים מסוימים, בעת התמכרות לטלוויזיה שהנה קלה יחסית, ניתן לשנות את ההתנהגות באופן עצמאי, תוך שימת גבולות ובחינת הרגלי הצפייה. לדוגמא, ניתן לעשות רשימה של כל התכניות בהם צופים, ולראות אילו מהן החשובות ביותר ועל אילו ניתן לוותר. כמו כן, ניתן להחליט על שעות צפייה מסוימות ולא לחרוג מהן.

במקרים אחרים, כאשר ישנה התמכרות קשה יותר לטלוויזיה, מוטב לגשת לטיפול פסיכולוגי. טיפול דינמי יאפשר לבחון את מקור הרגשות הגורמים להתמכרות ולראות מדוע המטופל מבקש להתעלם מהן. בטיפולים אחרים, ניתן לבחון את ההתנהגות העכשווית ולסגל הרגלים חדשים, המקנים שליטה רבה יותר בהרגלי הצפייה.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!