התמכרות לאהבה – מהי?

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

התמכרות לאהבהרבים אומרים כי התרופה הטובה לכל היא אהבה. ברגע שאדם חש אהוב ואוהב בחזרה, הוא יכול להתפתח ולהתעצם בכל תחומי החיים. מחקר מסוים שנערך לפני זמן רב, הוכיח כי תינוקות שלא אהבו אותם ולא הרעיפו עליהם ביטויים של אהבה, לא התפתחו כראוי וחלקם אף מתו בגיל צעיר.

אבל מה קורה כשאדם אוהב יותר מדי, והופך את האהבה אל מושא האהבה לאובססיה, עד כי לטענתו אינו יכול בלעדיו? או אז עלולה להיווצר התמכרות לאהבה. רבים התייחסו להתמכרות זו בסלחנות מסוימת, אפילו מתוך נקודת מבט רומנטית, שכן כיצד ניתן להתייחס אל אדם אוהב שפשוט מבקש לבטא את אהבתו כאל מכור?

מהי התמכרות לאהבה?

כמו התמכרויות אחרות, גם התמכרות לאהבה הנה צורך בלתי נשלט לבטא, לחוש או להרגיש את האהבה למושא או אובייקט מסוים. לרוב, מדובר באדם אחר, בגבר או אישה, אולם במקרים נדירים מדובר גם על חיות בית ועל אובייקטים אחרים.

מחקרים שנעשו לאחרונה, מצאו דמיון ניכר בין התמכרות לסמים לבין התמכרות לאהבה, שכן שניהם עלולים לגרום לתחושת התעלות ושכרון חושים. לא בכדי, רבים המתאהבים חשים עצמם מעופפים, ואינם יכולים להתרכז בדבר מה לאורך זמן. התמכרות לאהבה יכולה להיווצר אצל כל אחד, גברים ונשים כאחד. חוקרים אחדים מצאו קשר תורשתי ובעיות באיזון ההורמונאלי במוח כגורמים של התמכרות לאהבה.

סימפטומים של התמכרות לאהבה

בניגוד למה שנהוג לחשוב על האהבה, התמכרות לאהבה אינה כה יפה ומלבבת. כמו כל התמכרות אחרת, גם התמכרות לאהבה גורמת לאושר זמני אצל המכור, ולאחר מכן הוא חש תחושות של כאב וריקנות. במרבית המקרים, התמכרות לאהבה נוצרת בעקבות מערכת יחסים שלא צלחה, כאשר לאחר הפרידה בן או בת הזוג עדיין חשים אהבה עזה ומוכנים לעשות הכול על מנת לבטא אותה.

רצון בלתי נשלט זה חודר לכל תחומי החיים, וגורם למכור להשקיע אנרגיות וכספים רבים וכן, להזניח את תחומי החיים האחרים שלו, רק בכדי לממש את הקשר ולהחזיר אותו למה שהיה בעבר. מכורים רבים מפתחים תלותיות רבה ומוכנים לשאת יחס משפיל ומזלזל ממושא האהבה שלהם. במקרים מסוימים, התמכרות לאהבה אף עלולה להתבטא בביטויי אלימות והטרדה לבן או בת הזוג לשעבר.

המקור להתמכרות

בתחום הפסיכולוגיה הקלינית, לא קיימים מחקרים רבים אשר מדדו באופן אמפירי את ההתמכרות הזו ואת המקור לה. אולם, כמו בכל התמכרות אחרת, גם בהתמכרות זו מדובר בצורך עז לפצות על רגשות שהמכור אינו יודע כיצד להתמודד אתם.

כמו כן, במרבית המקרים, המכור יהיה בעל ערך עצמי וביטחון עצמי נמוך, יחוש כעס, עצב ושנאה עצמית, ולרוב יחווה דיכאונות. רבים הם המקרים בהם התמכרות לאהבה גורמת להתמכרויות אחרות, רק בכדי לטשטש ולהעלים את הרגשות והתחושות אותן חווה המכור, בשל אהבתו הלא ממומשת וחוסר היענותו של מושא האהבה.

דרכי טיפול

כמו בהתמכרויות אחרות, גם התמכרות לאהבה דורשת גמילה וטיפול. השלב הראשון שהמכור צריך לעשות בתהליך הריפוי, הוא להבין כי הוא אכן מכור. ברגע שהוא יבין כי האהבה שחש הפכה לאובססיה בלתי נשלטת, בה הוא משקיע אנרגיות רבות, הוא יוכל להבין כי יש לו התמכרות לאהבה, וכי יש לטפל בה.

טיפולים פסיכולוגיים למיניהם יוכלו לסייע בניתוח הרגשות אותם הוא מבקש לפצות, כמו גם מציאת המקור להתנהגות זו. טיפולים התנהגותיים יוכלו לעזור בפיתוח טכניקות כיצד למגר את ההתמכרות אל מושא האהבה. מרבית הטיפולים בהתמכרות אף יעזרו במערכות יחסים בעתיד, ויסייעו ליצור התנהלות טובה יותר עם בן או בת הזוג החדשים.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!