מהי התמכרות התנהגותית

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

התמכרות התנהגותיתהתמכרות היא מחלה או הפרעה שמשפיעה על טווח רחב של נושאים. להתמכרות יש השפעה אישית, נפשית, בריאותית, חברתית וסביבתית. התמכרויות משפיעות גם על המכור וגם על משפחתו וסביבתו, ויש לכך השלכות רחבות בנושאים חברתיים, כלכליים, ובהקשרים של חוק ושל בריאות הציבור.

מהי התמכרות

התמכרות היא למעשה כל התנהגות אשר הופכת להיות החלק המרכזי בחייו של המכור, והוא אינו שולט בה ואינו יכול לעצור אותה. להתמכרות יש שלושה מאפיינים עיקריים:

  • תלות: המכור אינו יכול להתפקד ללא ההתמכרות שלו, הוא חש במצוקה כאשר אינו יכול לספק את הצורך. המצוקה יכולה להיות הן פיזית והן נפשית.
  • סבילות: התמכרות היא עניין פרוגרסיבי, כלומר היא הופכת להיות משמעותית יותר ויותר בחייו של המכור, והוא זקוק ל"מנות" הולכות וגדלות בכל פעם על מנת לחזור ולחוש את התחושה הטובה שהתקבלה בעבר ממנה קטנה יותר.
  • תסמיני גמילה: אדם מכור שלא יספק את התמכרותו יחוש מצוקה וכאב, כאשר תסמינים אלה הם המכשול העיקרי לקראת גמילה.

התמכרות התנהגותית

כאשר מדברים על התמכרויות, רובנו חושבים קודם כל על התמכרות לחומרים- סמים או אלכוהול. אמנם התמכרויות אלה הן נפוצות ביותר, וגם בעלות ההשפעות החברתיות והבריאותיות הכבדות ביותר, אך גם פעילויות יומיומיות עשויות להוביל להתמכרות, למרות שאין בהן שום הבט פיזיולוגי (כמו בסמים שמחליפים חומרים מפחיתי כאב בגוף).

התנהגויות ממכרות

ניתן להתמכר לכל סוג של פעילות והתנהגות, כמו התמכרות לאהבה, התמכרות לעבודה, התמכרות לניתוחים פלסטיים, התמכרות לאינטרנט ואפילו התמכרות לכסיסת ציפורניים. עם זאת, ישנן התנהגויות נפוצות יותר בתחום ההתמכרויות:

  • הימורים – הימור הוא בסך הכל משחק, וכולנו "מהמרים" מידי פעם (איזה קבוצה תנצח במשחק? איזה ציון אקבל בבחינה? וכד').  אדם יוגדר מכור, כאשר ההימורים הופכים להיות עיקר הפעילות או המחשבה. מהמר עסוק כל הזמן בחישובים לגבי ההימור הנכון, לגבי איסוף הכסף וכד'. מהמרים כפייתיים לא מצליחים להפסיק כי הם בטוחים שבפעם הבאה ירוויחו. ואם הם מרוויחים- אז למה להיגמל מהימורים? הסכנות הכרוכות בהתמכרות להימורים כוללות אובדן רכוש והסתבכויות עם גורמים עבריינים (על מנת להשיג את הכסף לכיסוי חובות) והסתבכויות עם החוק.
  • ספורט – התמכרות לספורט דומה להתמכרות לסמים במובן שהפעילות הגופנית גורמת לשחרור חומרים ממכרים בגוף (אנדרופינים). יחד עם זאת, בדרך כלל התמכרות זו נחשבת לחיובית, משום שהיא מקובלת חברתית, ואינה יוצרת פגיעה אישית או סביבתית. יחד עם זאת, כאשר אדם מוותר על כל חייו ואינו מסוגל לחיות בלי פעילות ספורטיבית עד כדי פגיעה גופנית, יש להתייחס לכך במלוא הרצינות.
  • סקס – התמכרות לסקס היא מצב בו יחסי המין הופכים לעיקר במערכת יחסים, באופן שאינו מאפשר יצירת אינטימיות, אהבה ויחסים בינאישיים תקינים. המכור עסוק כל הזמן בניסיון להשיג סקס, לגוון את חיי המין בפרטנרים שונים ובצעצועים, ועיסוק זה פוגע בתפקודו היומיומי התקין.
  • אינטרנט והתמכרות לפייסבוק – התמכרויות אלה נעשות נפוצות יותר ויותר ככל שהמחשב תופס חלק נכבד יותר בחיינו. האינטרנט והרשתות החברתיות מאפשרים יצירת עולם וירטואלי חלופי, בו אנו מוקפים כל הזמן ב"חברים". תחושת המעורבות והחברתיות הזו עשויה להיות הגורם להתמכרות. מכורים לאינטרנט מבלים יותר ויותר שעות ביום במחשב, מוותרים על פעילויות בעולם האמיתי, ועשויים להגיע עד לכדי הזנחה וניתוק מהחברה.

טיפול בהתמכרות התנהגותית

הקושי הבולט ביותר בטיפול בהתמכרות התנהגותית הוא בגיוס המכור לטיפול. רוב המכורים להתנהגויות אינם מודעים להתמכרותם, מנסים להסתירה או שמכחישים אותה. התמכרות, על כל הרע שבה, נותנת למכור תחושה שהוא שולט בחייו, וקשה להבין שלמעשה התמכרות היא אובדן שליטה. הטיפול בהתמכרויות הוא בדרך כלל קוגניטיבי התנהגותי, הכולל הימנעות מהפעילות, יחד עם טכניקות להחזרת תחושת השליטה בחיים בדרכים אלטרנטיביות.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!