התמכרויות נפוצות אצל גברים

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

התמכרויות נפוצות אצל גבריםהיחס של החברה להתמכרות זהה בדיוק למידה שעוצבה באמצעות גישות תרבותיות כמו גם בקהילה הרפואית. אך טרם ההתבוננות על טבעה של התמכרות, ולמה היא משפיעה על גברים יותר מאשר על נשים, יש ללמוד את קנה המידה של הבעיה.

גברים והתמכרות

גברים נוטים להיות יותר מכורים לאלכוהול וחומרים אחרים בהשוואה לנשים. שני השלישים ממשתתפי אלכוהוליסטים אנונימיים הם גברים, אם כי נתון זה היה נכון בשמונים אחוזים בלבד בשנת 1972. מחקר אמריקאי גדול מצא כי גברים נמצאים בסיכון כפול מנשים להפרעות תלות בסמים, עם שכיחות לאורך החיים של כמעט 36% לגברים, ו-18% לנשים.

במילים אחרות, למעלה משליש מאוכלוסיית הגברים בארה"ב מפתחים תלות באלכוהול או בסמים בשלב כלשהו של חייהם. גברים בקבוצות הגיל שבין 25-34 נמצאים בסיכון גבוה פי שניים לפתח תלות בסמים בהשוואה לגברים בקבוצות הגילאים שבין 45 לחמישים. אלכוהול ושימוש בסמים קשורים באופן משמעותי עם שיעורי התאבדות מוגברים בקרב גברים.

מחקר בריטי גדול מצא כי גברים היו בסבירות גדולה פי שלוש בהשוואה לנשים, לפתח תלות באלכוהול, והם נמצאו בסיכוי גבוה פי שניים לפתח תלות בסמים ותרופות. כמעט שמונה אחוזים מהגברים, לעומת כמעט חמישה אחוזים מהנשים, דיווחו כי היו תלויים בסמים בשלב כלשהו בחייהם. נישואין מקושרים להגנה על גברים מפני בעיות התמכרות. גברים רווקים לאורך זמן מקושרים לצריכת אלכוהול מוגברת, בעוד שנישואין נקשרים עם ירידה בצריכת האלכוהול.

אלכוהוליזם וגנטיקה

מחקרים רבים מצביעים על כך כי נטייה לאלכוהוליזם עשויה להיות תורשתית. אלכוהוליזם נפוץ יותר במשפחות מסוימות, ומשפיע במיוחד על גברים. מחקר אחד תיאר שני סוגי אלכוהוליזם, שאחד מהם משפיע באופן פרטני על גברים, ועשוי להיות תורשתי, למרות שרעיון זה אינו מקובל על כל המדענים.

התנאים הבאים משפיעים על גברים לפיתוח התמכרות לאלכוהול: תנאי סביבה מוגבלים או ירודים משפיעים על גברים יותר מאשר על נשים; גברים נוטים לאבד את השליטה על הרגלי השתייה שלהם; הורים מתעללים גורמים לפיתוח התמכרות לאלכוהול בשלב מאוחר יותר בחיים; ואלכוהוליזם מתפתח בקרב גברים בדרך כלל לאחר גיל 25.

הסוג השני של אלכוהוליזם משפיע על חלק מהגברים, אך לא על רובם המכריע ומתבטא בהיבטים הבאים:

  • חוסר יכולת להימנע מאלכוהול
  • ההורים הם מכורים כבדים
  • האלכוהוליזם מזוהה עם עבריינות
  • הבעייה מוגדרת בדרך כלל כבינונית עד קשה
  • ההתמכרות מופיעה לפני גיל 25
  • סביבה אינה גורם רלוונטי להתמכרות.

אישיות התמכרותית

ביטוי זה נפוץ כל כך בתרבות של היום, עד כי רק מעטים תוהים אם סוגי אישיות התמכרותית באמת קיימת, אך רופאים ופסיכיאטרים רבים מאמינים כי פירוש המונח הוא מעט או לא כלום. אין ספק כי קיימות מעט עדויות לאישיות התמכרותית.

האישיות היא מורכבת ותפקידה בהתמכרות אינו ודאי. קשה להפריד את השפעות האישיות על ההתמכרות, מתופעות של התמכרות באישיות. לא קיימת אישיות התמכרותית אחת. יחד עם זאת, קיימים מספר סוגי אישיות הקשורים בהתמכרות.

אולי יעניין אותך גם:

התמכרות לקטמין – זה מה שחשוב לדעת על התמכרות לספיישל K

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!