התמכרות לכדורי אקסטזי

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

התמכרות לכדורי אקסטזיכדורי האקסטזי והחומר הפעיל בהם, מוכרים במשך שנים רבות, אולם רק במשך השנים האחרונות התגלו השלכותיו והשפעותיו הרות האסון על המוח האנושי, על מאפייניו ההתמכרותיים והאחרים.

מבין החומרים הפעילים הנמצאים בכדורי האקסטזי נמצאים מרכיבי האפדרין (ephedrine), אשר שימש בעבר לטיפול במאפייני אסתמה שונים. המרכיבים השונים של חומר זה, הינם חומרים כמו בנזידירין, אשר מאופיין ביכולת לפעילות מעוררת.

במהלך שנים רבות, לאחר מלחמת העולם השנייה ועד שנות השישים, השימוש באמפיטמנים היה חוקי בארצות הברית, ובמדינות המזרח הרחוק. אולם לאחר שהתגלו תכונותיו ומאפייניו, הן כמעורר תחושות פרנואידיות, חרדה וזעם והן כממכר, הוא נאסר לשימוש עולמי.

כמו כן, עלול האדם אשר משתמש בסמים אלה להזיק לאנשים אחרים, אף לא במודעות מלאה. שמו של הסם המעורר נבע בעיקר מתכונותיו ומאפייניו אלו, והוא עלול לגרום עד כדי מוות בקרב בני נוער.

גורמים ותסמינים להתמכרות

השפעת שילוב החומרים על המוח בפרט, ועל הגוף בכלל, כתוצאה מעליית רמות הסרוטנין, גורם לפעילות גפיים לא רצונית, ולזיגוג בעיניים. פגיעה ברמות הסרוטנין במוח, אשר אחראי על הקשר בין התאים, הינו רב השפעה על מערכות רבות.

התסמינים המאפיינים את נוטלי הסם הן עלייה בקצב הלב, הזעה והופעת תסריטים פרנואידים והלוצינציות. לפעמים, בתחילה, יכול להרגיש המשתמש תחושת שלווה ורגיעה, אולם לרוב תחושה זו תחלוף מאליה באופן מהיר וזמני. נוטלי הכדורים עוסקים לאחר השימוש, בפעילות נמרצת כמו ריקוד, וסובלים מחוסר מודעות כללית, הן למצב גופם והן לקורה מסביבם.

נזקים וסיכוני התמכרות

הנזקים העיקרים אשר יכולים לקרות משימוש בכדורים אלה נובעים בעיקרם מחוסר פיקוח על סיפוקם וייצורם. לכן, הכדורים המיוצרים עלולים להיות בדרגות ניקיון שונות, כאשר לא ברורים הרכבי החומרים הנמצאים בהם, ומינונם.

הם עלולים לכלול שילובים של קפאין, בנזירין, קטאמין (חומר המשמש להרדמה), אלומיניום ועוד. מינוני החומרים הללו בריכוזים מסוכנים, עלולים לגרום להרעלה ומוות.

נזק נוסף אשר עלול להיגרם מלקיחת כדורי אקסטזי הוא מוות כתוצאה מהיפרתרמיה (עלייה קיצונית בחום הגוף), הנובעת משילוב של חוסר נוזלים, פעילות נמרצת מאומצת ולחות.

נזקים נוספים מנטילת הכדורים הם נזק בלתי הפיך לכבד, למוח ולכליות, כמו גם התקפי לב או נזק לבבי אחר. סיכוני ההתמכרות לאקסטזי, הינן ידועות, ומתבטאות בחוסר שינה, מצב נפשי רעוע, דיכאון ורצון עז לנטילה נוספת של הכדורים.

רצון זה להמשך השימוש נובע מהרגשת ה"היי" בו נמצא המשתמש ורצונו לחוות זאת שוב ושוב. לראייה, אנשים רבים מוכנים להשתמש בסמים אלה, למרות ידיעתם כי אם הם ייתפסו, הם צפויים לעונשים מחמירים על פי החוק, ואף לשנות מאסר ארוכות.

מעבר להתמכרות הספציפית לכדורי האקסטזי, הסטטיסטיקה מדברת על כך שאנשים ובני נוער אשר חוו את התחושות הנלוות, פונים לאחר מכן לשימוש בחומרים אחרים מסוכנים כמו קוקאין ודומיו.

גמילה מכדורי אקסטזי

התחלת הגמילה או הטיפול, פעמים רבות, הינו מורכב ונעשה מאוחר יחסית לפרק הזמן בו נעשה תחילת השימוש. הפנייה לעזרה לא תמיד נעשית על ידי המטופל עצמו, אלא על ידי בני משפחתו, אשר מגלים את הבעיה באופן ישיר או עקיף. אולם לשם הצלחת התהליך, ישנו צורך חיוני ברצונו של המשתמש לעבור תהליך זה, ובכוח הרצון והמוטיבציה המובילים אותו.

טיפול הגמילה מכדורי אקסטזי נעשה בחלקו כטיפול פסיכולוגי הנועד לטפל בתלות הרגשית אשר עלול לפתח המשתמש בכדורים אלה. פעמים רבות, מהווה השימוש בריחה מהמציאות הקשה אל עבר רגשות ותחושות קלות יותר. לכן, בתהליך הגמילה חוברים מומחים מקצועניים מהתחומים השונים: פסיכולוגיה ורפואה, על מנת להפחית תלות זו, הן מבחינה רגשית והן מבחינה פיסית.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!