גמילה ממין – על התהליך ושיטות הגמילה

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

גמילה ממיןהתמכרות למין היא עיסוק אובססיבי במין הבא לידי ביטוי בקיום יחסים מזדמנים בתדירות גבוהה מאוד, צפייה מוגזמת בחוברות וסרטי פורנוגרפיה, אוננות אובססיבית ומחשבה על מין לאורך חלק ניכר מהיום.

ההתמכרות מובילה את האדם להשקיע זמן וכסף עצומים בשביל מין עד כדי הזנחת עיסוקים אחרים כמו עבודה ולימודים וניתוק חברתי. בניגוד לאנשים שאינם מכורים, המכור למין למעשה מאבד שליטה על הנושא ולא מצליח לרסן את עצמו למרות רצונו.

התמכרות למין עלולה להוביל לנזקים חמורים כגון פגיעה בזוגיות ובמשפחה, קשיים כלכליים, הידבקות בזיהומים ומחלות כגון איידס ואף עבירות מין כמו הטרדה מינית, הצצה למקלחות ותאי הלבשה ואף אונס.

במחקר שפורסם בשנת 2013 נבחנה השאלה האם ההתמכרות למין קיימת באמת או שהיא רק תירוץ להתנהגות מינית פרועה ואינטנסיבית.

כיצד ניתן להיגמל מהתמכרות למין

הגמילה ממין אינה פשוטה, בייחוד לאור העובדה שמדובר בצורך בסיסי של כל אדם, כך שהגמילה לא יכולה להתבסס על הימנעות מוחלטת ממין. מטרת הגמילה היא לא למנוע את האדם ממין כמו בהתמכרות לסמים ולאלכוהול, אלא ללמד אותו לשלוט בעצמו ובנטיותיו. הפנייה לגמילה ממין מלווה לא אחת בבושה, כל התמכרות כמעט מלווה בבושה בגילויה, אך כשמדובר במין המבוכה גדולה שבעתיים שכן איש לא רוצה להיתפס כסוטה וחולני כפי שהחברה תופסת את המכורים למין.

מחסום נוסף העלול למנוע מהמכור לפנות לגמילה הוא ההתכחשות לכך שיש לו בעיה, שכן קשה לו להכיר בכך שהוא מכור לדברים ש"כולם עושים" ולראות במעשיו משהו חריג. עם זאת, הפנייה לעזרה מקצועית לצורך גמילה חשובה מאין כמותה לשם קיום חיים נורמאליים ומניעת הסתבכויות.

תהליך הגמילה

כיום ישנם מספר מרכזי גמילה ומומחים שונים המטפלים בהתמכרות למין. מכיוון שהתמכרות למין נובעת בדרך כלל מגורמים נפשיים ופסיכולוגיים כגון דיכאון, חרדה, בדידות, לחץ, עצבות, טראומה מהעבר וכדומה, הטיפול העיקרי בהתמכרות למין נעשה בפן הפסיכולוגי והנפשי.

השלב המרכזי בטיפול כולל את זיהוי הגורמים שהובילו להתמכרות וטיפול ספציפי באותם גורמים. כמו כן, בשלב הגמילה הנגמל צריך להימנע מהפעילות המינית המוגזמת אליה הורגל ויש למנוע ממנו טריגרים שיובילו אותו ליפול שנית למעשיו כגון הליכה למקומות מגרים, גלישה באינטרנט ובצ'טים וצפייה בטלוויזיה. יש ללמד אותו גם כיצד להתמודד בעתיד עם טריגרים מסוג זה.

במהלך הגמילה לומדים המכורים להתייחס למין לא רק כאקט של הנאה אלא כאמצעי לקשר ואינטימיות. פעמים רבות המכורים סובלים מקשיים חברתיים ויש צורך לעזור להם לטפח קשרים חברתיים, כמו גם לסייע להם לשקם את חייהם שנפגעו מההתמכרות, אם זה בפן התעסוקתי, הזוגי, המשפחתי או החברתי.

במקרה שהנגמל נשוי או נמצא במערכת יחסים זוגית רצינית יהיה זה נבון ביותר לשתף את בן הזוג בתהליך הגמילה, שכן גם הוא נפגע בדרך כלל מההתמכרות (רבים מהמכורים למין נוהגים לבגוד בבן זוגם באופן קבוע).  לעיתים קיימת הפרעה נפשית שההתמכרות למין מהווה סימפטום שלה כגון מאניה-דיפרסיה, במקרים כאלה יהיה צורך גם בטיפול תרופתי כמו תרופות נוגדות דיכאון.

שיטות גמילה שונות

  • אחת הדרכים הפופולאריות לגמילה ממין ומהתמכרויות בכלל היא באמצעות קבוצת תמיכה אנונימיות מהסוג של "אלכוהוליסטים אנונימיים". ההתמודדות בקבוצה קלה יותר, המכורים רואים שהם לא לבד במערכה ורגשות האשם והבושה שלהם פוחתים. בשיטה זו המכורים מתכנסים למפגשים קבוצתיים, שומעים ולומדים מניסיונם של אחרים ומקבלים חיזוקים.
  • שיטת גמילה מצליחה נוספת מהתמכרויות היא תוכנית 12 הצעדים שבה משתמשים בדרך כלל בקבוצות התמיכה. מטרתה של שיטה זו היא לסייע בהתמודדות עם בעיות ייחודיות למכורים, והיא פועלת על פי 12 שלבים של מודעות עצמית והשלמה עם מגבלות פנימיות.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!