גמילה מעישון באמצעות גירוי מגנטי

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

גירוי מגנטימחקר חדש קובע כי טיפול בגירוי מגנטי יכול להביא תוך זמן קצר לגמילה מעישון. המחקר, אשר בוצע על ידי צוות ישראלי שכלל חוקרים מאוניברסיטת תל אביב ומהמרכז לבריאות הנפש בבאר יעקב קובע שטיפול בגירוי מגנטי יעיל בכ-40% להפסקת עישון, ויכול לסייע לאנשים שניסו בעבר להפסיק לעשן בדרכים אחרות ולא הצליחו.

גירוי מגנטי היא שיטה לטיפול במצבים פסיכיאטריים (בעיקר בדיכאון) ובהתמכרויות אחרות, אשר נחשבת ליעילה ופופולארית בשנים האחרונות.

הגירוי המגנטי גורם להשפעה זמנית על המוח, אשר בטווח הארוך יכולה להביא לשינויים אשר בין היתר יגרמו לגמילה מעישון. נכון להיום, טיפולי גירוי מגנטי להפסקת עישון עדיין נחשבים לטיפולים מחקריים, אך הצלחת הטיפול ויעילותו לעומת טיפולים אחרים הוכחה, וייתכן ובשנים הקרובות הטיפול יאושר לקהל הרחב.

מהו טיפול גירוי מגנטי עמוק?

טיפול בגירוי מגנטי עמוק מתבצע על ידי מכשיר מיוחד המולבש על הראש, אשר מזרים שדה מגנטי בעצמה מסויימת. השדה המגנטי המוזרם אל המוח חודר פנימה לעומק של מספר סנטימטרים וגורם לשינויים, אשר מסייעים לטפל במצבים שונים.

כיום משתמשים בטיפול גירוי מגנטי עמוק בעיקר בחולים פסיכיאטריים, הסובלים מדיכאון קשה ועמיד לטיפול.

השדה המגנטי גורם בסופו של דבר לשינוי מוחי בצורה יעילה ומהירה יותר מתרופות, ועל כן נחשב להבטחה גדולה בתחום הפסיכיאטרייה והטיפול בהתמכרויות.

במשך שנים רבות השתמשו להתוויות דומות בטיפול בנזעי חשמל, אשר גרם לשינויים דומים על ידי זרם חשמלי. לעומת טיפול זה, הנחשב לטראומטי ודורש הרדמה מלאה, הטיפול בגירוי מגנטי עמוק אינו דורש הכנה מורכבת, מתבצע בערות וכמעט ולא משפיע לרעה על המטופלים.

במחקר המדובר, עברו המטופלים טיפול בגירוי מגנטי עמוק במשך חודש וחצי, אשר התחיל בשבועיים וחצי אינטנסיביים שכללו טיפולים יום יומיים, ובחודש "רגוע" יותר שכלל 6 טיפולים נוספים.

על מנת להגביר את השפעת הטיפול על ההתמכרות לסיגריות, המטופלים נחשפו לפני הטיפול לעשן סיגריות במטרה לעורר את הכמיהה שלהם לסיגריות, ולהפעיל את האזורים המוחיים המעורבים בהתמכרות.

השפעת הגירוי המגנטי על המעשנים

תוצאות המחקר היו מרשימות, והמטופלים דיווחו על ירידה בכמיהה לעישון הסיגריה ולירידה משמעותית בכמות הסיגריות היומיות אותן עישנו.

על פי תוצאות המחקר, כ-80% מהמטופלים הפחיתו כמחצית מכמות הסיגריות אותה עישנו, זאת לעומת 25% בלבד בקבוצת הביקורת. בסך הכל, כ-40% מהנבדקים הצליחו בתהליך הגמילה והפסיקו לעשן, לעומת 8% בלבד מקבוצת הביקורת.

תוצאות אלה נחשבות למרשימות במיוחד, מכיוון שללא כל עזרה, כ-5% בלבד מצליחים להיגמל מעישון, ותוך שימוש בעזרה (כמו תרופות ותחליפי ניקוטין) סיכויי ההצלחה עולים ל-30% בלבד.

רוב המטופלים בגירוי מגנטי עמוק דיווחו על שיפור בהרגשה הכללית והפחתת הדחף לעישון סיגריה.

גם אם לא נגמלו באופן מלא, כמות הסיגריות היומית פחתה באופן משמעותי, וזמן הדלקת הסיגריה הראשונה נדחה מהבוקר אל שלבים מאוחרים יותר במהלך היום.

תופעות לוואי של הטיפול

טיפול גירוי מגנטי עמוק פועל ישירות על המוח, ויכול לגרום לתופעות לוואי שונות הכוללות:

  • בחילה והקאות – מטופלים רבים דיווחו על הופעת בחילה והקאות עם היציאה מחדר הטיפולים.
  • כאבי ראש – הטיפול בגירוי מגנטי עמוק פועל על המוח, ולכן מטופלים רבים מתלוננים על כאבי ראש בסמיכות לטיפול.
  • אי נעימות כתוצאה מחשיפה לרעשים חזקים – מהלך הטיפול כולל חשיפה לרעש חזק אשר גורם לאי נעימות רבה, במיוחד לכאלה הרגישים לרעשים.

יש לציין שתופעות הלוואי האלה אינן משמעותיות ולא ידוע לגבי משמעות של הטיפול על תופעות לוואי נוספות בטווח הארוך. מכיוון שעל פי תוצאות המחקר הטיפול נחשב ליעיל יחסית, תופעות הלוואי האלה נסבלות, במיוחד במידה והטיפול מצליח והמטופלים מפסיקים לעשן.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!