אלרגיה לעשן סיגריות

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

אלרגיה לעשןעישון סיגריות נחשב להרגל נפוץ ביותר בכל רחבי העולם. הערכות שונות טוענות שכמעט אחד מכל ארבעה אנשים מעשן. נזקי העישון ועשן הסיגריות הם רבים ומגוונים וכוללים בין היתר מחלות לב וכלי דם, סיכון מוגבר לחלות בסוגי סרטן שונים (סרטן ריאות, סרטן הלוע והגרון ועוד) וכן מחלות ריאה מסוגים שונים. אחת החשובות שבמחלות הריאה הינה מחלה דמויות אלרגיה שפוגעת באנשים החשופים לחומרים רעילים שחודרים לריאות. בין החומרים העיקריים הללו נמצא עשן הסיגריות.

היצרות דרכי הנשימה

האדם המעשן צורך סיגריות בשל התחושה הטובה שנוצרת אצלו עקב שילוב של הרגל מענג ושל השפעת חומרים ממכרים על המוח. עשן הסיגריות, המכיל מלבד ניקוטין גם חומרים רבים אחרים, גורים לגירוי של דרכי הנשימה ושל הריאות. גירוי זה מביא להצרה של דרכי הנשימה וליכולת פחות טובה של הגוף לקבל את החמצן שנקלט מהאוויר.

חשוב להבין שנזק כזה אינו נוצר בין לילה. הדבר קורה רק לאחר תקופה ממושכת יחסית של עישון, שפוגעת אט אט במערכת הנשימה. לרוע המזל לאחר תקופה שבה נוצר נזק ריאתי וכן נזק לסמפונות ולבועיות שבריאות לא ניתן להשיב את המצב לקדמותו באופן מלא. לכן, יש משמעות רבה לאבחון מוקדם של הבעיה ובמיוחד להפסקת עישון פעיל או לחשיפה מוגברת לעשן שמפריחים מעשנים אחרים.

מדוע זה קורה

כאשר האדם מעשן (או זה החשוף לעשן סיגריות מאחרים שמעשנים בקרבתו) הוא גורם מבלי משים לגירוי חמור של מעברי הנשימה והריאות. כאשר מוסיפים לכך את העובדה שבעולם המודרני אנשים רבים ובמיוחד מעשנים מנהלים אורח חיים כללי שאיננו בריא, הסיכון להתפתחות אלרגיות חמורות לעשן הסיגריות עולה. מיעוט בפעילות גופנית, צריכה של מזון לא בריא ומעובד, ואוויר רווי במזהמים נוספים הביאו לעליה משמעותית בהתפתחות אלרגיות ובעיות בדרכי הנשימה. עשן הסיגריות נחשב, פעמים רבות, ל"קש ששבר את גב הגמל".

סימפטומים ואבחון

אבחון מחלות הריאה ואלרגיה שנובעת מעישון כבד מתבצעת באמצעות בדיקות רפואיות שונות ומבחני נשימה. במהלך הבדיקה הרפואית על הרופא לקבל מידע כללי מהנבדק אודות הרגלי החיים שלו, על היסטוריה משפחתית ובעיקר – על חשיפה לחומרים מזיקים ומגרים. לאחר מכן על הנבדק לעבור מבחני נשימה שמבוצעים באמצעות נשימה למכשיר דמוי צינור שתפקידו לבדוק מהי כמות האוויר שמכילות הריאות ומהו כושר הנשיפה של החולה. יתרונה של הבדיקה טמון בכך שניתן לגלות את הבעיה לפני שהפגיעה במערכת הנשימה הופכת חמורה ובלתי הפיכה.

ככל שהאלרגיה וחסימת דרכי הנשימה מחריפים, כך נתקלים יותר ויותר בסימפטומים הבאים:

  • נשימה חורקנית – בזמן הנשימה נשמעים קולות של צפצופים ורעשים שאינם אופייניים לנשימה של אדם שאינו סובל מהבעיה.
  • במקביל – מתפתחת תחושה של לחצים באזור החזה וקוצר נשימה חריף אפילו בעת ביצוע של פעילות גופנית מינימלית.
  • שיעול מוגבר המלווה במקרים רבים בהפרשה של ליחה צמיגית.

מה ניתן לעשות

מכיוון שהמפתח להופעת האלרגיה הוא החשיפה לעשן סיגריות ולרעלנים אחרים המצויים באוויר, הפתרון הטוב ביותר הוא להתחיל בתהליך גמילה מעישון כמה שיותר מהר. חשוב גם להימנע משהיה בקרבת אנשים מעשנים. במקביל ובהתאם לחומרת הבעיה ותדירות הופעת הסימפטומים מקובל להעניק טיפול בתרופות שונות שידועות ביכולתן להרחיב את דרכי הנשימה ואת הסמפונות, דבר שדומה לעיתים לטיפול מקובל לאסטמה. הדבר נעשה באמצעות משאפים או באמצעים אחרים. במקביל, חשוב מאוד לבצע פעילות גופנית סדירה, שמביאה לשיפור עצום ביכולת התפקוד של הריאות.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!