אורתורקסיה נרבוזה

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

אורתודוקסיה נרבוזהאורתורקסיה נרבוזה היא סוג חדש של הפרעת אכילה אשר מתעוררת בקרב אנשים שהופכים להיות אובססיביים לגבי אכילה על מנת לשפר את בריאותם. לדברי איגוד המזון השוויצרי, גל חדש זה של אובססיה תזונתית, נגזר מהמשמעות היוונית 'orthos' –  נכון, ו-'orexis' – תיאבון. תופעה זו מגיעה לממדים מדאיגים.

בדומה למרבית ההיבטים של תזונה, מתינות היא המפתח. שינויים בבחירות מזון צריכים להתבצע בהדרגה ובאופן אשר משתלב עם הטעמים ואורח החיים של האדם. אכילה בריאה יותר צריכה להיות בעלת השפעה חיובית על הבריאות, מבלי להקטין את הנאות החיים או להשפיע על מערכות יחסים.

אורתורקסיה נרבוזה היא טקסית

היבט מעניין של אורתורקסיה נרבוזה היא שאנשים במצב זה עוסקים בטקסיות המקנה להם תחושות עליונות לגבי משמעת אכילה. הם לועסים חמישים פעם או יותר את מזונם, וצורכים פירות או מזון גולמי בלבד. כאשר הם נכשלים במשטר העצמי אותו כפו על עצמם, מוביל אותם הדבר פעמים רבות לביצוע מעשי כפרה, אשר בדרך כלל מתבטאים בדיאטה או בהתקפי צום בתנאים מחמירים.

כיצד מתבטאת אורתורקסיה נרבוזה?

מתוך שאיפה לרפא את עצמם מהפרעה מסוימת, או פשוט מתוך נקיטה באמצעים קיצוניים לאכילה בריאה, אנשים הסובלים מאורתורקסיה נרבוזה מפתחים כללי מזון ספציפיים יותר ויותר משלהם.

הם נצמדים למשטר תזונתי אותו גזרו על עצמם, אשר תופס יותר ויותר מזמנם, ונאלצים לתכנן את הארוחות באופן של מספר ימים קדימה. הם נוטים ליטול עימם 'ערכת הישרדות' של האוכל שלהם כאשר הם יוצאים, ואינם מסוגלים לאכול מזון זמין בשל הפחד משומן, כימיקלים או כל דבר המכיל מרכיבים 'מוקצים ואסורים' לשיטתם.

לדברי ד"ר סטיב רטמן, אשר תאר בתחילת שנת 1997 את המחלה, היצמדות למשטר תזונה זה מצריך כוח רצון חזק והם חשים צדקנים ומתנשאים כלפי אנשים שנעדרים שליטה עצמית דומה. כאשר, למשל, הם אוכלים מאכלי טופו ועוגיות קינואה, הם חשים קדושים ועילאיים.

לעומת זאת, כאשר הם שוברים את הרגלי בריאותם ונכנעים לתשוקה למזון "אסור", הם חשים אשמים וטמאים. הדבר מניע אותם להעניש את עצמם עם כללי תזונה מחמירים מאי פעם או התנזרות כללית ממזון, הדומה לאנשים הסובלים מאנורקסיה או בולימיה נרבוזה.

אורתורקסיה נרבוזה והפרעות אחרות

זוהי אינה הפרעת אכילה מוכרת או קלסית, אך היא דומה למאפייני אנורקסיה ובולימיה נרבוזה, באופן העיסוק האובססיבי הספציפי במזון. יחד עם זאת, אורתורקסיה נרבוזה מתייחסת לקיבעון על אכילת מזון 'טהור' או 'נכון' או 'ראוי', ואינה עוסקת בכמות המזון הנצרך.

בדומה להפרעות אכילה אחרות, אורתורקסיה נרבוזה עלולה לגרום לתוצאות שליליות כגון בידוד חברתי, הידרדרות פיסית וחוסר יכולת ליהנות מהחיים. נרשמו אף מספר מקרי מוות הקשורים למחלה, כאשר אדם סובל ממשקל גוף כה נמוך בשל הגבלי האכילה או הצום שלו, עד שליבו אינו מצליח לתפקד.

בדומה לאנשים הסובלים מהפרעות אובססיביות אחרות, אנשים הסובלים מאורתורקסיה נרבוזה מבלים את רוב חייהם בתכנון והכנת ארוחות, ובעמידה בפני הפיתוי לעסוק בפעילויות אחרות. הם עשויים אף להגיע לקיצוניות של הימנעות מאנשים מסוימים אשר אינם שותפים לאמונות התזונתיות שלהם.

אורתורקסיה נרבוזה דומה אף לסבל מהתמכרות לעבודה או לפעילות גופנית אשר לפיהן עיסוק בהיבט חיובי של החיים נחשב בדרך כלל להרגל חיובי או בריא, אך כאשר הוא מבוצע באופן מוגזם עד כדי כך שהאדם הופך להיות אובססיבי לגביו, הוא מאבד את הצדדים החיוביים שלו והופך להפרעה.

אבחון וטיפול באורתורקסיה נרבוזה

מומחים להפרעות אכילה מודעים היטב למצב זה ועשויים לספק טיפול נאות לאנשים שחייהם סובבים סביב התפריט שלהם.

סטיבן רטמן, הרופא שגילה את ההפרעה, מציע בדיקה ראשונית אשר כוללת שתי שאלות: "מה חשוב לך יותר: איכות המזון שלך או ההנאה ממנו?" ו-"האם הרגלי התזונה שלך מבודדים אותך מבחינה חברתית?"

מומחים אחרים מציעים להוסיף לאבחון מספר שאלות נוספות:

  • האם המטופל מבלה למעלה מארבע שעות ביממה במחשבה על מזון בריא?
  • האם המטופל מתכנן את התפריט הבריא של מחר, כבר היום?
  • האם המטופל חש בשליטה מלאה בעת צריכת מזון בריא?
  • האם המטופל חש אשמה כאשר הוא נסוג מתכנית הבריאות שלו?
  • האם המטופל חש עליונות על אנשים אחרים אשר אינם מקפדים על תכנית תזונה בריאה?
  • האם הרגלי התזונה הבריאה משפיעים על איכות החיים שלו?

תשובות כנות לבדיקות אבחון אלו יסייעו לאבחן את המצב. יחד עם זאת, אנשים עם הפרעת אורתורקסיה נרבוזה, מבינים רק לעיתים רחוקות את האמת לגבי מצבם. הם מאמינים כי הם יודעים הכול על תזונה בריאה והשפעותיה על הגוף. בנוסף, הם גאים בבחירות התזונתיות שלהם ואינם שועים לעצה.

הטיפול אשר נועד לסייע להם לצאת ממצב זה הוא משימה קשה אשר דורשת מסירות וסבלנות מרובים. ייעוץ ותמיכה חברתית הם רכיבי המפתח לטיפול בהפרעה. טיפול רפואי אשר ניתן להפרעות שונות של תזונה מתאים גם להפרעה זו, אך עיקר הטיפול צריך להיות באופן של ייעוץ אשר יעקור מהשורש את הסיבה העיקרית להפרעה, ויקנה למטופל הרגלים חדשים של הקפדה על תזונה מאוזנת וחיים בריאים באופן שאינו קיצוני.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!