אוקסיקודון – הסם הממכר שגובה חיי אמריקנים רבים

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

עיירה קטנה בוירג'יניה, התמכרות לסמים, תאגיד תרופות ענק, לוביסטים חסרי נשמה והתעלמות מכוונת של הממשל. כל זה נשמעאוקסיקודון - הרוצח השקט בארצות הברית כמו ספר מתח רב מכר או סרט קולנוע שובר קופות, רק שזהו סיפור אמיתי, הסיפור האמיתי של תרופת אוקסיקודון.

בארה״ב ישנם דיווחים על מרפאות כאב מפוקפקות שמפזרות מרשמים בחוסר אחריות לתרופה ממכרת כמו הרואין. קלות הדעת של השימוש באוקסיקודון הוא בלתי נתפס וחסר אחריות עד כדי מצב של 200 אלף מתים בתוך 20 שנים בארה״ב. מזה אוקסיקודון ואיך הסיפור יצא לגמרי משליטה?

קווים לדומותו של האוקסיקודון

אוקסיקודון היא תרופה ממשפחת האופיואידים המשמשת לטיפול נגד כאבים חזקים ובינוניים. כמו רוב התרופות האופיואידיות, אוקסיקודון עשויה לגרום להתמכרות כאשר נעשה בה שימוש ארוך ולא מפוקח. מסיבה זו ניתן לקבלה רק במרשם רופא וישנם כללים רבים לגבי השימוש בה באופן בטוח ולגבי הנפקתה.

לאוקסיקודון יש תופעות לוואי רבות, מלבד האופי הממכר שלה: דיכוי נשימתי, בחילות, הקאות, סחרחורות, עייפות ועוד.

הסיפור המדהים בעיירה קרמיט, ווסט וירג'יניה

תרופה זו היא מאוד פופולרית בארצות הברית, כל כך פופולרית שבעיירה קרמיט בוירג'יניה, בה מתגוררים רק 406 תושבים במהלך תקופה של שנתיים הוזמן מספר לא הגיוני של תרופה מסוג הידרוקודון (תרופה אופיואידית, עובדת בצורה דומה לאוקסיקודון) – 9 מיליון כדורים.

אף אחד לא דיווח על כך, עד שהתושבים של קרמיט החליטו לתבוע בעקבות ההצפה הלא הגיונית של העיר שלהם במשככי כאבים ממכרים ביותר.

ומי המרוויח העיקרי מכך?

על האחריות של חברות התרופות

חברות התרופות המשווקות את האוקסיקודון, ותרופות הדומות לה, לא בחלו בשום אמצעי ואף הרחיקו לכת עד כדי מתן תרומות פוליטיות לחברי קונגרס שבתמורה העלימו עין ממספרי ההתמכרות השערורייתיים המעורבים בשימוש בתרופות אלו.

חברת פורדו היא אחת מחברות התרופות האמריקאיות המשווקות אוקסיקודון. חברה זו מימנה מחקרים, וגם רופאים, שמצאו שהתרופה בטוחה לשימוש ושהחשש להתמכרות הוא בעל סיכון מאוד נמוך.

בשנת 2006 בכירים בחברת פורדו הורשעו בהטעיית הציבור ובשיווק מטעה של אוקסיקודון ובשנת 2007 חברת פורדו הודתה בכך באופן רישמי. זה גרם למאסר על תנאי של הבכירים ותשלום קנס בגובה 35 מיליון דולר.

הדרך להתמכרות קצרה

ההתמכרות לאוקסיקודון היא מהירה ופשוטה. תרופה זו משפיעה על מערכת העצבים ולכן היא ממכרת ממש כמו הרואין.

מכורים מספרים שהבעיה העיקרית היא שזה תופס אותך מבלי שאתה בכלל מודע לכך שאתה לוקח סמים.

עברת ניתוח פשוט, ניתוח מסובך או שאתה מחלים מפציעה, אתה הולך לרופא והוא נותן לך כדורים שיסייעו לך עם הכאב. הכל נראה תמים, אתה הולך לבית מרקחת וקונה את הכדורים מהרוקח, כמו כל תרופה אחרת שקנית בעבר. אתה לוקח את הכדורים כל יום, אתה מתפקד כמו כל אדם רגיל. עד שיום אחד הרופא מפסיק לך את המרשם והעולם שלך מתמוטט. אתה פתאום מבין שאתה מכור גופנית ונפשית לכדורים הללו ומוצא את עצמך כמו נרקומן בקריז – אתה מוכרח לקחת עוד כדורים ואתה תעשה הכל בשביל להשיג אותם – אתה תשקר, אתה תגנוב, כל מה שצריך.

האם יש לעצור את השימוש בתרופות ממשפחת האופיואידים כליל?

בישראל נראה שרופאים בעד השימוש בתרופה, אך באופן אחראי ומפוקח. משרד הבריאות מגדיר תרופות מסוג זה כתרופות בנות סיכון, דבר זה מוסבר לרופאים ולהם האחריות ליידע את המטופלים על כך.

ההמלצה היא לטפל באוקסיקודון במקרים בהם זה הכרחי בלבד, יש להגביל את זמן השימוש בתרופה ולבצע מעקב אחר המטופל. בנוסף, מומלץ לא לרשום את התרופת לאנשים עם בעיות פסיכולוגיות או נטייה להתמכרות.

 

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!